• Nowy

Passiflora (Męczennica cielista)

11,99 zł
Brutto

Męczennica cielista to zioło o wyjątkowo silnym działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Łagodzi rozdrażnienie, stres i niepokój. Ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Zastosowanie męczennicy skutkuje wydłużeniem fazy REM, a co za tym idzie, znaczną poprawą głębokości snu oraz lepszą regeneracją podczas jego trwania.

Waga: 50 g

Ilość
Obecnie brak na stanie


 

Polityka bezpieczeństwa

 

Dostawa

 

Reklamacje

Skład: Męczennica cielista (Passiflora incarnata) – ziele cięte 100%. Surowiec najwyższej jakości
Część rośliny: ziele
Zdrowie: stres, napięcie nerwowe, menopauza, profilaktyka uzależnień, wsparcie snu
Przeciwwskazania: ciąża, okres karmienia piersią, stosowanie leków uspakajających i nasennych
Waga: 50 g

Męczennica cielista (Passiflora incarnata) wykazuje niezwykle skuteczne działanie przeciwlękowe i uspokajające, co potwierdzono w licznych badaniach. Zawarte w niej związki czynne przyczyniają się do poprawy snu i obniżenia poziomu stresu, pomagają też złagodzić silne emocje. Benzoflawon obecny w zielu męczennicy wykorzystywany jest w terapiach uzależnienia od alkoholu, nikotyny, THC i opioidów. Ta interesująca roślina jest wciąż tematem wielu badań naukowych, które pokazują, że możliwości jej wykorzystania jest naprawdę wiele. Oprócz uspokajających właściwości męczennicy zauważono również jej wpływ na obniżone libido, objawy astmy, kaszel i chorobę Parkinsona.

Męczennica cielista jest pnączem, które rośnie w tropikalnych rejonach obu Ameryk. Stosowana była od wielu wieków przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej, którzy od dawna znali jej działanie uspokajające. Wykorzystywali oni ziele męczennicy głównie przy problemach ze snem i w stanach lękowych, ale także w przypadku silnego bólu, wrzodów przewodu pokarmowego i hemoroidów oraz w bolesnej menstruacji i podczas menopauzy. Nazwę tej roślinie nadali hiszpańscy odkrywcy, którzy skojarzyli niesamowite kwiaty męczennicy z symboliką ukrzyżowania Chrystusa.

Passiflora - działanie

Wykazuje działanie uspokajające. Obniża poziom stresu i napięcia nerwowego. Pomaga złagodzić silne emocje. Przypuszcza się, że związki aktywne męczennicy aktywują receptory w układzie GABA-ergicznym, co skutkuje zahamowaniem czynności układu nerwowego. Ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Zastosowanie męczennicy skutkuje wydłużeniem fazy REM, a co za tym idzie, poprawą jakości i głębokości snu oraz lepszą regeneracją. 

Passiflora - zastosowanie:

- wysoki poziom stresu
- nerwowość, irytacja
- silne emocje
- problemy ze snem
- medytacja
- relaks

Passiflora - dawkowanie i sposób użycia

Herbata (ziele cięte):
1-2 łyżeczki ziela zalać 1 szklanką wody, przykryć i parzyć 10-15 minut. Odcedzić. Spożywać 3-4 szklanki dziennie w stanach podwyższonego napięcia lub 1 szklankę wieczorem, aby poprawić jakość snu.

Nalewka:
Proporcje 1:5. Alkohol 40-60%. 1-2 łyżeczki (5-10 ml) 3 razy dziennie.

Ekstrakt:
Proporcje 1:1. Alkohol 25%. 2-5 ml 3 razy dziennie.

Passiflora w proszku:
Ziele zmiel i spożywaj od 1 do 8 g dziennie.

Synergia

Lepszy sen: ashwagandha, tryptofan
Relaks: damiana, kocimiętka, lotos różowy
Efekt przeciwlękowy/antystresowy: brahmi, ashwagandha

Przeciwwskazania

Ziele męczennicy nie powinno być stosowane przez kobiety w ciąży, gdyż może wywołać skurcze macicy. Matki karmiące także powinny unikać ziela. Stosowanie farmakologicznych środków uspokajających lub nasennych razem z męczennicą jest niewskazane.

Charakterystyka rośliny

Męczennica cielista należy do rodziny męczennicowatych. Rodzimym obszarem jej występowania są tropikalne i subtropikalne rejony Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej. Dziś uprawiana jest na całym świecie, a w Europie i w Polsce znaleźć ją można w szklarniach i w ogrodach botanicznych, gdzie hodowana jest jako roślina ozdobna.

Passiflora incarnata jest pnączem osiągającym 10 m długości. Posiada wąsy czepne, za pomocą których wspina się po drzewach lub podporach. Porasta 3- lub 5-klapowymi liśćmi o głębokich wcięciach i ostrych zakończeniach. Ich długość wynosi od 7 do 17 cm, a powierzchnia jest gładka i lśniąca. Na brzegach widać bardzo drobne ząbki. Kwiaty męczennicy są jednymi z najbardziej niezwykłych kwiatów spotykanych w przyrodzie. Składają się z pięciopłatkowej korony i pięciodziałkowego kielicha. Nad nimi widać przykoronek, który wygląda jak kolorowe nitki otaczające promieniście dno kwiatowe. W środku znajduje się 5 pręcików i słupek z trójdzielnym znamieniem. Kolorystyka kwiatów jest zmienna – płatki mogą być białe, purpurowe lub jasnofioletowe, podobnie jak działki kielicha. Słupek, pręciki i przykoronek także występują w różnych kolorach. Owoce męczennicy są owalne lub kuliste. Pokrywa je lśniąca skórka, która po dojrzeniu jest żółta. Wewnątrz znajdują się nasiona otoczone szklistym miąższem. Co ciekawe, męczennica obumiera na zimę, a wiosną tworzy nowy pęd.

Źródła:

1. Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.) – roślina lecznicza o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym. http://www.postepyfitoterapii.pl
2. https://www.drugs.com
3. http://www.webmd.com
4. http://www.umm.edu
5. https://pl.wikipedia.org

Specyficzne kody

Powiązane produkty