- Nowy

Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea) dba o zdrowie układu moczowego i pokarmowego, korzystnie wpływa na strukturę naczyń włosowatych, a także na kondycję skóry i błon śluzowych. Wspomaga prawidłowe reakcje przeciwzapalne. Przyspiesza gojenie się ran.
Waga: 100 g
Polityka bezpieczeństwa
Dostawa
Reklamacje
Skład: nawłoć pospolita – ziele suszone (Solidago virgaurea) 100%. Surowiec najwyższej jakości
Część rośliny: ziele
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Europejska
Kraj pochodzenia: Polska
Zdrowie: sprawne jelita, wsparcie snu, zdrowie skóry, drogi moczowe, trawienie, higiena jamy ustnej
Zastosowanie: oczyszczanie organizmu, pielęgnacja włosów, pielęgnacja twarzy, dla cery tłustej, rany i otarcia, trądzik
Ostrzeżenia: nie stosować w ciąży, nie stosować podczas laktacji
Waga: 100 g
W przeszłości nawłoć stosowano głównie jako środek odkażający, wspomagający gojenie się ran i przeciwzapalny, zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej. Łacińska nazwa rodzajowa solidago oznacza „łączyć”, „scalać” i odnosi się właśnie do leczenia ran. Nawłoć służyła ponadto do płukania gardła, jamy ustnej oraz miejsc intymnych w stanach zapalnych oraz do przemywania hemoroidów. Z biegiem czasu ziele to znalazło też wiele zastosowań wewnętrznych – medycyna ludowa zalecała je w dnie moczanowej, artretyzmie, astmie, cukrzycy oraz w przypadku powiększonej wątroby i krwawień wewnętrznych. Moczopędne i przeciwbakteryjne działanie nawłoci wykorzystywano pomocniczo w kamicy moczowej oraz przy wszelkich zakażeniach układu moczowego.
Nawłoć pospolita - działanie
- Nawłoć dba o układ moczowy: działa moczopędnie i czyści go z bakterii i kamieni. Wspiera prawidłową odpowiedź organizmu na stan zapalny pojawiający się w układzie moczowym i wspomaga walkę z infekcjami w tym układzie.
- Sprzyja odtruwaniu i oczyszczaniu organizmu.
- Wspomaga trawienie i pobudza pracę jelit.
- Wzmacnia strukturę naczyń krwionośnych.
- Pomaga w utrzymaniu zdrowego ciśnienia tętniczego krwi.
- Łagodnie uspokaja.
- Działa oczyszczająco i ściągająco na skórę i błony śluzowe.
Nawłoć pospolita - zastosowanie
Wewnętrznie:
- utrzymanie zdrowego układu moczowego,
- oczyszczanie organizmu,
- wspieranie czynności trawiennych żołądka i jelit,
- utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi,
- redukcja stresu i napięcia nerwowego.
Zewnętrznie:
- płukanie jamy ustnej, gardła i narządów płciowych,
- pielęgnacja cery trądzikowej, tłustej i z wypryskami,
- przemywanie drobnych ran i otarć.
Dawkowanie i sposób użycia
Herbata:
1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzącej wody, parzyć 15-20 minut, przecedzić. Spożywać 2 razy dziennie. Wystudzony napar można zastosować zewnętrznie.
Nalewka:
Proporcje 1:4. Alkohol 40%. Macerować 14 dni, przefiltrować. Spożywać po 5-10 ml 3 razy dziennie. Po rozcieńczeniu w wodzie można zastosować zewnętrznie.
Wyciąg na winie:
Na 100 g ziela dodać 450 ml ciepłego wina wytrawnego czerwonego i 50 ml wódki czystej 40%. Macerować 14 dni, przefiltrować. Wypijać 30-50 ml raz dziennie.
Zewnętrznie:
1 łyżeczkę zmielonego ziela zalać szklanką wrzącej wody, odstawić do naciągnięcia. Po ostudzeniu przefiltrować i wykorzystać do celów pielęgnacyjnych.
Przeciwwskazania
Ciąża i karmienie piersią, przewlekła niewydolność nerek. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej produkt należy odstawić.
Charakterystyka rośliny
Nawłoć pospolita to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych. Występuje prawie w całej Europie, na terenie Azji o klimacie umiarkowanym oraz w Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolita. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione i rośnie zwykle na łąkach, w widnych lasach, na wrzosowiskach i na wydmach, a czasem także wśród skał. Znaleźć ją można bez trudu od sierpnia do września, kiedy jej łany kwitną na żółto.
Nawłoć pospolita osiąga 1 m wysokości. Jej łodyga jest wzniesiona, prosta i nie rozgałęzia się. W dolnej części jest naga, a w górnej delikatnie owłosiona. Pod ziemią tworzy kłącze. Liście nawłoci są podłużne i dość wąskie, mają lancetowaty kształt i zaostrzone końce. Liście dolne mają piłkowane brzegi, górne są całobrzegie. Kwiaty nawłoci są drobne i intensywnie żółte. Tworzą koszyczki, które następnie zebrane są w gęste wiechy na szczytach pędów. Owocami nawłoci są niełupki z puchem kielichowym.
Bibliografia
1. http://rozanski.li
2. http://www.umm.edu
3. http://klaudynahebda.pl
4. https://pl.wikipedia.org
5. http://www.pfaf.org