• Nowy

Brahmi (Bacopa monnieri)

13,65 zł
Brutto

Brahmi to jedna z najczęściej stosowanych roślin w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, pomagająca skoncentrować się na nauce i pracy intelektualnej. Polepsza pamięć i koncentrację, a także rozjaśnia umysł. Ziele działa przeciwstresowo i rozluźniająco, znosi napięcie i wpływa korzystnie na dobrostan psychiczny. Przywraca harmonię i przynosi ulgę przy nadmiernym zmęczeniu. Cenione jest także ze względu na właściwości chroniące układ nerwowy przed negatywnymi skutkami starości.

Waga: 50 g

Ilość
Obecnie brak na stanie


 

Polityka bezpieczeństwa

 

Dostawa

 

Reklamacje

Skład: Brahmi (Bacopa monnieri, bacopa drobnolistna) – ziele cięte 100%. Surowiec najwyższej jakości

Część rośliny: ziele
Tradycyjna medycyna: Ajurweda

Kraj pochodzenia: Indie

Zdrowie: łagodzenie napięcia nerwowego
Zastosowanie: koncentracja, pamięć, sprawne myślenie

Przeciwwskazania: ciąża, okres karmienia piersią

Waga: 50 g

Brahmi, inaczej bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri), to znane i niezwykle cenione ziele medycyny ajurwedyjskiej. Zalecane w stanach wzmożonego wysiłku poznawczego, na poprawienie pamięci i koncentracji, w stanach obniżonego nastroju oraz dla osób starszych wykazujących objawy dezorientacji lub rozkojarzenia. Brahmi (wym. brami) wspiera prawidłową pracę układu nerwowego i przywraca jego naturalną równowagę. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne, adaptogenne i stymulujące procesy regeneracyjne, ziele bakopy może być stosowane pomocniczo w rekonwalescencji po przebytych udarach i urazach mózgu. Bacopa monnieri wpływa korzystnie na funkcjonowanie struktur mózgu związanych z pamięcią, takich jak hipokamp, oraz na zdolność do tworzenia nowych połączeń synaptycznych. Zwiększa koncentrację i wspiera procesy uczenia się.

Brahmi - działanie:

- wspiera prawidłową pracę układu nerwowego,

- wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację,

- działa wyciszająco i przeciwstresowo,

- wspomaga procesy odnowy i regeneracji komórek, działa stabilizująco na strukturę błon komórkowych

- w ujęciu ajurwedyjskim oddziałuje na wszystkie 3 dosze

- reguluje zbyt wysoką doszę pitta

Brahmi - zastosowanie:

- intensywna praca umysłowa

- problemy z pamięcią i koncentracją uwagi

- osłabienie lub wypalenie związane ze stresem

Dawkowanie i sposób użycia

Brahmi (ziele cięte) herbata:
Płaską do czubatej łyżeczki zalać wrzątkiem i zaparzać 5-10 min pod przykryciem. Pić 2-3 razy dziennie. Spożywać wraz z posiłkami.
Zaleca się stosować Brahmi podczas posiłku, by złagodzić ewentualne nudności. Wyniki badań wskazują, że dłuższe stosowanie przynosi lepsze rezultaty – zaleca się stosować min. 8-12 tygodni. Poleca się łączyć z różeńcem górskim, ashwagandhą, kurkuminą, klitorią ternateńską oraz z zieloną herbatą.

Brahmi to roślina bagienna. Zapach i smak naparu nam o tym przypomina, na szczęście jest on całkiem akceptowalny. Na początku stosowania można zauważyć wyraźnie wyciszające właściwości zioła, dlatego nie zaleca się picia naparu rano. Z czasem działanie to zanika na rzecz poprawy funkcjonowania umysłowego.

Interakcje i przeciwwskazania

Okazyjnie mogą pojawić się mdłości, suchość w jamie ustnej, zwiększona perystaltyka jelit, zmęczenie. Nie zaleca się stosowania w czasie ciąży i karmienia. Brahmi może zwiększyć działanie leku nasennego fenotiazyny.

Charakterystyka rośliny

Bakopa drobnolistna, brahmi (Bacopa monnieri) zaliczana jest do rodziny trędownikowatych – Scrophulariaceae. Brahmi (obok Hydrocotyle asiataica) to indyjskie remedium na kłopoty z pamięcią. Poprawia koncentrację, zwiększa sprawność umysłową, poprawia zapamiętywanie. Zioło to od stuleci pomaga w peregrynacjach duchowych człowieka, pozwala na „odnajdywanie poszukiwanej mądrości”. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą sprzed 3 tys. lat. Uznawane jest za jeden z najbardziej oryginalnych ziół indyjskich. Polepsza jasność umysłu i wspomaga mechanizmy relaksujące centralny układ nerwowy.

Wiele badań wykazało, że brahmi polepsza działanie białek i zwiększa ich syntezę szczególnie w komórkach mózgowych. W efekcie tego działania poprawia się funkcjonowanie poznawcze (procesy pamięci i zdolność do uczenia się), witalność, a procesy starzenia się pozostają spowolnione. Oprócz polepszenia funkcji poznawczych brahmi wykazuje także działanie wyciszające i ułatwiające zasypianie (sedatywne).

W skład Bacopa monnieri wchodzą saponiny sterydowe: bakozyd A, bakozyd B, hersaponina, monnieryna (monnierin); alkaloidy: brahmina, herpestyna; alkohole cukrowe (mannitol), fitosterole (beta-sitosterol, stigmasterol), flawonoidy (luteolina, apigenina), glikozydy triterpenoidowe.

Specyficzne kody

Powiązane produkty