• Nowy

Guarana w proszku

19,50 zł
Brutto

Guarana wyróżnia się najwyższą zawartością kofeiny spośród wszystkich roślin na świecie, co czyni ją jednym z najsilniejszych i najpopularniejszych naturalnych stymulantów. Dodaje energii, pobudza i rozjaśnia umysł. Działanie guarany utrzymuje się około 6 godzin. Jest dłuższe i stabilniejsze niż działanie kawy, która pobudza szybko, intensywnie, ale krócej. Guarana nie powoduje też dekoncentracji i niepokoju, które mogą pojawić się po wypiciu mocnej kawy. Świetnie smakuje z mlekiem i kakao.

Waga: 100 g

Ilość
Obecnie brak na stanie


 

Polityka bezpieczeństwa

 

Dostawa

 

Reklamacje

Skład: Guarana mielona 100%. Zawartość kofeiny 4,5-5,5%. Surowiec najwyższej jakości
Część rośliny: nasiona, orzechy
Tradycyjna medycyna: Amazonia
Kraj pochodzenia: Brazylia
Smak: ściągający, cierpki
Zdrowie: chroniczne zmęczenie, sprawne krążenie
Zastosowanie: wsparcie wydolności, wsparcie libido, koncentracja, pamięć, myślenie, energia, odprężenie i nastrój
Waga: 100 g

Guarana (Paullinia cupana) wyróżnia się najwyższą zawartością kofeiny spośród wszystkich roślin na świecie, co czyni ją jednym z najsilniejszych i najpopularniejszych naturalnych stymulantów. Zawartość kofeiny w nasionach guarany wynosi od 3 do 6%. Specjalne warunki uprawy mogą ją podnieść nawet do 7-8%, ale takie nasiona nie są przeznaczone na eksport. Dla porównania, nasiona kawy zawierają 1-2,5% kofeiny, liście yerba mate 0,7-2%, a herbata czarna 2,5-4%.

Nazwa guarana została nadana tej roślinie przez Indian z plemiona Guarani, jednak jako pierwsi zaczęli ją uprawiać i wykorzystywać Indianie Sateré-Maué. Nazywali ją warana, co oznacza dosłownie „owoc jak ludzkie oczy”. Guarana jest pnączem uprawianym w Brazylii, głównie w zachodnim stanie Bahia, do którego należy 80% światowej produkcji. Proszek z nasion guarany powstaje w warunkach naturalnych, a nasiona zbierane są ręcznie.

Guarana w proszku – właściwości

Indianie znają guaranę od wielu stuleci i stosują ją w postaci pasty powstałej z uprażonych i sproszkowanych nasion wymieszanych z wodą. Taka pasta jest następnie wykorzystywana do przygotowania napojów i leków lub dodawana do żywności. W Amazonii guarana stosowana jest tradycyjnie nie tylko w celu pobudzenia ciała i umysłu, ale także do zwalczania chronicznych biegunek ze względu na obecność substancji ściągających (tanin), w przypadku migreny, gorączki oraz w celu poprawy krążenia. Indianie spożywają guaranę podczas kilkudniowych polowań, aby wzmocnić organizm i zabić głód, a także na co dzień, aby utrzymać ciało w doskonałej kondycji, podnieść wydolność fizyczną oraz wzmocnić koncentrację i pamięć.

Świat zachodni poznał guaranę w XIX w., a badania nad jej nasionami rozpoczęto w latach 40. ubiegłego wieku. Medycyna współczesna przekonała się do wysokiej wartości guarany stosunkowo niedawno, weryfikując słuszność tradycyjnych zastosowań. Obecnie guarana staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoją skuteczność i brak efektów toksycznych.

Guarana - działanie

Kofeina obecna w nasionach guarany związana jest z taninami i fenolami, dlatego uwalnia się stopniowo i daje zupełnie inny rodzaj stymulacji niż kawa. Działanie guarany utrzymuje się około 6 godzin. Jest dłuższe i stabilniejsze niż działanie kawy, która pobudza szybko, intensywnie, ale krócej. Guarana nie powoduje też dekoncentracji i niepokoju, które mogą pojawić się po wypiciu mocnej kawy.

Guarana – właściwości:

- długotrwale stymuluje ciało i umysł
- wyostrza koncentrację, poprawia zdolności uczenia się i zapamiętywania
- podnosi wydolność fizyczną i intelektualną
- zmniejsza apetyt i ułatwia kontrolę masy ciała
- podnosi temperaturę ciała
- obniża gęstość krwi i wspiera tym samym prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia
- pozytywnie wpływa na nastrój

Guarana - zastosowanie:

- chroniczne zmęczenie
- obniżenie życiowej energii
- wysoka aktywność fizyczna
- uprawianie sportu
- nauka lub praca umysłowa
- roztargnienie, problemy z pamięcią
- okres rekonwalescencji
- osłabione libido
- obniżony nastrój

Guarana w proszku - dawkowanie i sposób użycia

Dawkowanie zmielonej guarany uzależnione jest od indywidualnej wrażliwości na kofeinę. Typowa dawka mieści się w jednej płaskiej łyżeczce (ok. 4 g), jednak jeśli stosujemy guaranę po raz pierwszy, warto zacząć od mniejszych dawek, np. 1-2 g, czyli ¼-½ łyżeczki, i sprawdzić, jak zareaguje nasz organizm.

Przed spożyciem guaranę najlepiej jest wymieszać z ¼ szklanki wody, soku lub jogurtu. Guaranę spożywamy z osadem! Guarany nie należy przyjmować późnym popołudniem i wieczorem – może to spowodować trudności z zasypianiem.

W sporcie, szczególnie wytrzymałościowym, stosuje się ciągłą suplementację niewielkimi dawkami guarany (ok. 0,2 g na dzień). Korzystnie wpływa to na ogólną wytrzymałość i wydolność organizmu.

Synergia

Pobudzenie będzie silniejsze jeśli połączysz guaranę z kawą, żeń-szeniem,yerba mate, kakao i macą. Koncentrację wzmocni ginkgo biloba, gotu kola i różeniec górski.

Przeciwwskazania

Guarany nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby zmagające się z nadciśnieniem, arytmią serca i niewydolnością krążenia.

Działania niepożądane:

Zbyt wysokie dawki guarany mogą spowodować bezsenność, niepokój, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaparcia.

Charakterystyka rośliny

Paullinia cupana to tropikalne pnącze z rodziny mydleńcowatych. Można je spotkać w Brazylii i w Kolumbii, gdzie rośnie głównie nad Amazonką. Guarana to nazwa zwyczajowa tej rośliny pochodząca od napoju przygotowywanego z jej nasion przez plemię Guarani.

Guarana płoży się lub pnie po drzewach do wysokości 10 m. Jej liście są długie, osiągają do 40 cm długości i składają się z kilku listków o eliptycznym kształcie i lśniącej, ciemnozielonej powierzchni. Od spodu są matowe, a na brzegach ząbkowane. Kwiaty guarany są drobne i białe, składają się z czterech płatków i tworzą grona w kątach liści. Owoce guarany są bardzo charakterystyczne. Tworzą je jaskrawoczerwone, okrągłe torebki wielkości 1 cm, które otaczają pojedyncze nasiona w kolorze czarnym. Nasiona wyłaniające się z torebki otoczone są dodatkowo białą, wewnętrzną warstwą torebki i wyglądem przypominają oczy.

Źródła:

1. Guaraná’s Journey from Regional Tonic to Aphrodisiac and Global Energy Drink. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. http://www.rain-tree.com
3. https://en.wikipedia.org
4. https://pl.wikipedia.org
5. http://www.guarana.com
6. http://www.fabrykasily.pl

Specyficzne kody

Powiązane produkty